Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

KUTATÓK ÉJSZAKÁJA AZ EGYETEMI KÖNYVTÁRBAN

Időpont: 2012. szeptember 28. péntek 19:00-22:30

Helyszín: ELTE Egyetemi Könyvtár,1053 Budapest, Ferenciek tere 6. Díszterem

 

 

A rendezvény részlétes programja:

 

19.00-19:25   Knapp Éva: Pázmány Péter magánkönyvtára

 

Pázmány Péter pozsonyi könyvgyűjteményének sorsa régóta foglalkoztatja a történeti kutatást. E könyvtár művelődés- és könyvtörténeti helye kiemelkedő jelentőségű, a nagyszombati (ma Trnava, Szlovákia) születésű humanista, Zsámboky János osztrák nemzeti könyvtárban őrzött könyvtára és a költő Zrínyi Miklós Zágrábba került könyvei körében jelölhető ki. Az előadás alapkutatás eredményeként a budapesti Egyetemi Könyvtár állományában elkülönített, Pázmány Péter pozsonyi magánkönyvtárából származó nyomtatványokat mutat be, melyek 1782-ben váltak az állomány részeivé.

 

19:30-19:55   Bibor Máté: A költött Psyché valós barátja (Ungvárnémeti Tóth László egy versének azonosítása)

 

Ungvárnémeti Tóth László (1788-1820) költészete elsősorban Weöres Sándornak, főként az ő Psyché c. művének köszönhetően vált ismertté a félmúlt és a jelenkor verskedvelőinek körében. A fiktív költőnőről szóló könyv függelékeként az egyik nem-költött szereplő, a valóban élt Ungvárnémeti Tóth László válogatott versei olvashatók.

Az ELTE Egyetemi Könyvtár több tízezer kisnyomtatványának földolgozása során Ungvárnémeti Tóth László egy a kritikai kiadásban nem szereplő versét sikerült azonosítani.

 

20:00-20:25   Fabó Edit: A „rózsa neve” örök az ismerkedés útján

 

Umberto Eco immár klasszikusnak tekinthető regényében Arisztotelész „Poétika” című művének – addig fennmaradt – II. része a könyvtárat és a kolostort is elemésztő tűzében végképp megsemmisült. Azonban a mű egésze, lényege, mint az emberi kultúra egyik életigenlést kifejező formája elpusztíthatatlan, s visszaköszön a történeti kutatások forrásaiban. A párkapcsolatok történetének vizsgálatában ugyancsak különös hangsúllyal bukkan elő.

Érdekes következtetéseket vonhat le a kutató, amikor azt keresi, milyen közös témát találhatott két, egymás számára idegen férfi vagy nő a 19. század végén, ugyanis abban az időben a férfiak és nők meglehetősen eltérő műveltséggel rendelkeztek. A kérdés megválaszolásában némi segítséget nyújt egy korabeli lap, a „Hymen” levelező rovata. A levélírók felvetéseinek elemzéséből kiderül, mi foglalkoztathatta az egykori ismerkedni próbálkozó fiatalokat.

 

20:30-20:45   Szünet

 

20:45-21:10   Szögi László: Az egyetemi rendszer szétverése a II. világháború után

 

1945 után a korábban összevonásra került nagy egyetemeket, így a József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet felosztották:  előbb az agrár, majd a közgazdasági kar vált le. 1948-tól a budapesti és a vidéki tudományegyetemekről fokozatosan leválasztották előbb a teológiai, majd az orvosi karokat. 1949 után a szovjet modellt követve apró szakegyetemek jöttek létre Magyarországon.

 

21:15-21:40   Áts József: Az elérhetővé tett tudományos információ 1.
Publikációkatalógusok és publikációkönyvtárak a felhőben

 

A közvélekedés a tudósokat szórakozott professzoroknak tartja, miközben jelentős adminisztratív terheket ró rájuk, hogy folyamatosan ki tudják mutatni tevékenységük hasznosságát. Ezt a mai tudományos világ díjakban és idézettségben méri. Ott kell lenniük a publikációk adatainak és szövegeinek a kutatási témától függően jelentős nemzetközi és hazai előfizetéssel vagy ingyenesen  szolgáltatott adatbázisokban, és azokban az adatbázisokban is, amelyek a kutatási támogatások megkerülhetetlen előfeltételei. Az előadás a nemzetközi Web of Science és Scopus (előfizetéses) és a hazai Magyar Tudományos Művek Tára bibliográfiai és hivatkozási adatbázisokat, valamint a interneten megjelenő forrásokra épülő hasonló szolgáltatást, a Goggle Scholart mutatja be, kitérve arra is, hogy a szerzők hogyan tehetik "láthatóbbá" az ezekben a publikációkban megjelenő műveiket. Teljes szövegű adatbázisként az induló ELTE Digitális Intézményi Tudástár mutatkozik be.

 

21:45-22:10   Bikádi Katalin: Az elérhetővé tett tudományos információ 2.
A tudós titkára: Publikálás-támogató eszközök (bibliográfia-kezelők és plágiumszűrők)

 

A tudományos információ hasznosulásának első lépése a publikáció. A XXI. század tudósát azonban már nem támogatja a publikálásban az aprómunkát elvégző, információkat gyűjtő és rendszerező titkár - ezt a tudósnak magának kell elvégeznie. Az erre a célra kifejlesztett bibliográfia-kezelő alkalmazásokkal tudja egyszerűsíteni az irodalmazást, ezek segítik a publikáció-készítésben, az oktató- és kutatómunkában. Abban pedig, hogy a publikációja csak jogkövető módon hasznosuljon, a plágiumszűrők támogatják. Az előadásban egy ingyenes

(Zotero) és egy előfizetéses (EndNote) bibliográfia-kezelő bemutatásra is kerül.

 

Az előadások nem regisztráció kötelesek.

További információ: Wallner György, főigazgatói titkárság, titkarsag@lib.elte.hu, tel: 4116738

Csatolt fájl: 

Image removed.kutatok_ejszakaja_2012_ek.pdf