Külső raktárunk költöztetése miatt az ott tárolt könyvek és doktori disszertációk, valamint a könyvtár teljes raktári folyóirat-állománya előreláthatólag 2025. január elejéig nem elérhető. A könyvállományunk nagy része továbbra is kölcsönözhető, valamint friss szakirodalom található a szabadpolcokon. 

Barlangászok a könyvtárban

Az Országos Könyvtári Napok keretében vendégünk volt az Inverse Everest barlangász csapata

Miért lesz valakiből barlangász? Milyen az élet 9 napig a föld mélyén? Miért egyedülálló küldetés a Voronya felfedezése? Ilyen kérdésekre adtak választ hétfő délutáni könyvtári rendezvényünkön az Inverse Everest expedíció résztvevői:  Ambrus Gergely, Adamkó Péter, Tóth Attila.

“A barlangászat csapatsport. Lehetek bármilyen profi, nem megyek egyedül barlangba, a társaim nélkül nem juthattam volna el idáig. A Krubera-Voronya-barlang egy régi cél, egy álom, mely úgy látszik, hogy megvalósul számunkra. Ezekkel az emberekkel, a világ végére is elmegyek, ha úgy adódik. Szóval nem féltem. Ez az életem.” – mondja Adamkó Péter, az expedíció egyik tagja.

A rendhagyó könyvtári beszélgetést Dr. Pálfy József, az ELTE Általános és Alkalmazott Földtan tanszékvezető egyetemi tanára nyitotta meg.  A beszélgetés moderátora Dr. Leel-Őssy Szabolcs egyetemi tanár volt, a barlangászok szakmai felkészítője is egyben.
A kép eltávolítva.
A Kaukázus nyugati peremvidékén, Abházia alatt húzódó barlangrendszer 2001 óta tartja a mélységi rekorder pozícióját. A Krubera-Voronya barlang bolygónk jelenleg ismert legmélyebb, 2197 m mély barlangja, amelyben 2080 m mélységig lehet lejutni búvárfelszerelés nélkül. E természeti csoda az Everest földalatti megfelelője, amelybe eljutni egyszerre presztízs és kihívás. Ismertsége és híressége ellenére a barlangról a mai napig nem készült profi fotódokumentáció, illetve olyan kiadvány, ami a szakmai barlangkutatók és a nagyközönség számára bemutatná ezt a páratlan földalatti világot. Voronya komoly kihívást jelent a legtapasztaltabb barlangászok számára is: fejenként legalább két transzportnyi csomaggal kell közlekedni a nem ritkán vizes, szűk, vagy akár víz alatt elhelyezkedő járatokban, ahol egész évben 2-4 fokos a hőmérséklet, és a mélységi végpont elérése több napot vesz igénybe. A csapat célja, hogy a világon elsőként sikeres fotós-expedíció jusson el a 2080 m mélységben elhelyezkedő “Game Over” végpontra. Az expedíciót a Filmdzsungel Stúdió stábja kíséri, hogy filmen is dokumentálják a barlangkutatók munkáját és megmutathassák a világnak ezt a föld alatti természeti csodát.

Az expedícióról hamarosan könyv és film is megjelenik, valamint egy fotókiállítás formájában az érdeklődők megcsodálhatják a barlangban készült fantasztikus felvételeket.

Bővebben az Inverse Everest expedícióról: https://www.facebook.com/inverse.everest/