Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the beginning of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Lázár Oszkár könyvajándéka

Lázár Oszkár 1955 óta él Svédországban, részt vett a Stockholmi Egyetem Magyar Intézetének munkájában, svédországi magyar lapok szerkesztésében. Munkásságának köszönhetően Svédországban fellendült a hungarológiai aktivitás. Lázár professzor a hosszú évek alatt felhalmozott magánkönyvtárát magyarországi felhasználók kezébe szerette volna adni. A könyvek túlnyomó része nyelvészeti vonatkozású (magyar, angol, finn és orosz nyelven), sok az uráli nyelvű könyv (finn, cseremisz, szamojéd), illetve nagy számban előfordulnak magyar- és világirodalom művek, történeti és kultúrtörténeti könyvek, néprajztudományi alkotások.

A kötetek ünnepélyes átvételére Dániel Szonja, a Központi Olvasóterem vezetőjének szervezésében 2015. október 15-én (csütörtökön) 14 órától került sor az ELTE BTK Néprajzi Intézetének Könyvtárában, ahol Fehér Miklós, a Könyvtári Intézet Kutatási és Szervezetfejlesztési Osztályának vezetője beszélt arról, hogyan került kapcsolatba Lázár professzor úrral, és hogyan valósulhatott meg a Svédországi Magyarok Országos Szövetsége tagjainak segítségével a könyvek Magyarországra szállítása. Kálóczi Katalin, az ELTE Egyetemi Könyvtár főigazgatója kiemelte, az Egyetemi Könyvtár és az ELTE BTK könyvtári hálózatának együttműködése keretében kerülhettek a Bölcsészkarra a kötetek, hiszen először az Egyetemi Könyvtárhoz érkezett az ajándékozási megkeresés. Kiszl Péter, az ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézetének igazgatója, az ELTE BTK könyvtári rendszerének szakmai irányítója ünnepélyesen megköszönte az ajándékot Lázár professzor úrnak, aki egészségügyi okokból nem tudott jelen lenni az eseményen, továbbá a projekt minden közreműködőjének. Hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) anyagi támogatásával a Bölcsészettudományi Kar állománya unikális darabokkal gazdagodhatott, melyeket nagy haszonnal fognak mind az oktatók, mind a hallgatók forgatni. Elmondta, hogy a gyűjtemény – tematikusan – a következő könyvtárakba került: Angol-Amerikai Intézet Könyvtára, Germanisztikai Intézet Könyvtára, Központi Olvasóterem, Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet Könyvtára (Finnugor Tanszék Könyvtára), Néprajzi Intézet Könyvtára, Szláv és Balti Filológiai Intézet Könyvtára.

Az esemény zárásaként a résztvevők megtekinthették a legnagyobb értéket képviselő könyvekből összeállított mini-tárlatot.