Kamarakiállítás az ELTE Egyetemi Könyvtárban a forradalom 60. évfordulója alkalmából
2016. október 28 – november 25.
Az Egyetemi Könyvtár ’56-os kiállítása különleges anyagot mutat be, a könyvtár egyik munkatársa édesapjának eredeti, még sehol be nem mutatott fotóit. A képeket korabeli napilapok és egy röplap bemutatása kíséri.
Dr. Vajda János (1930-2002) anatómia professzor most bemutatott 16 fotóját akkor készítette, amikor a harcok miatt egyik munkatársával együtt napokra a munkahelyén, a SOTE I.sz. Anatómiai Intézetében rekedt. Nem tudjuk pontosan a dátumot, de valószínűleg a forradalom első napjaiban készíthette sokszor drámai képeit, amikor az intézetből elindulva körülnézett a városban.
Útja során az intézet fényképezőgépével és a gépben lévő filmtekercs maradék kockáira fotózott. A negatívot még az intézetben előhívta, és a képeket lenagyította. Nem tudjuk, mi történt a negatívval, csak a papírképek maradtak meg.
A fotóknak kalandos sorsuk lett. A forradalom bukása után szülőfalujában, Felsőpáhokon rejtette el őket. A szülői ház egyik használaton kívüli kéményébe falazták be, ahol is egészen a ’80-as évekig rejtőztek, amikor a ház felújítása során újra előkerültek. A fotók ezután már egy borítékban élték tovább „csendes” életüket, egészen mostanáig.
A fotókat a könyvtár ’56-os napilap-gyűjteményéből kiválasztott újságok, és egy korabeli röplap bemutatása kíséri, felvillantva a forradalmi napok fontosabb eseményeit és szövegeit, kiáltványait, hogy átélhetővé váljon, mi is történt azokban az időkben.
A gyűjtemény egy része már most, egésze év végéig elérhető lesz digitális formában is a katalógusunkban és a honlapunkon.
Dr. Vajda János (1930-2002)
1930-ban születet Felsőpáhokon. A Keszthelyi Premontrei Gimnáziumban érettségizett 1948-ban, majd a Budapesti Orvostudományi Egyetem általános orvostudományi karán végzett 1955-ben. Ebben az évben került véglegesen dr. Kiss Ferenc anatómus professzor tanársegédjeként az I. sz. Anatómiai Intézetbe, ahol nyugdíjazásáig oktatott, és ahol később maga is professzori kinevezést kapott. Ezeket az éveket két hosszabb külföldi vendégprofesszori meghívás szakította meg, 1968-1970 közt és 1975-ben a hollandiai Universiteit Utrecht orvostudományi karán oktatott anatómiát.
Főbb munkái:
- Atlas Anatomiae I-II.
- Metszetanatómia (dr. Csányi Károllyal).
- Útmutató boncolási gyakorlatokhoz (dr. Tömböl Terézzel és dr. Z. Szabó Lászlóval).