Due to the relocation of our external warehouse the books and doctoral dissertations stored there, as well as the entire stock of the library's periodicals, will be unavailable until the end of January 2025. Many of our books are still available for loan and current literature can be found on the open shelves.

Oktatótermet alakított ki a Soá Alapítvány Vizuális Történelmi Archívuma számára az ELTE Egyetemi Könyvtár

A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítvány Vizuális Történelmi Archívuma számára oktatóhelyszínt alakított ki az ELTE Egyetemi Könyvtár. 

Az oktatóterem számítógépekkel való felszerelését a Soá Alapítvány biztosította. Az ünnepélyes teremátadásra 2016. június 23-án 10 órakor kerül sor. Az átadás alkalmából köszöntőt mond Dr. Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, valamint előadást tart Stephen D. Smith, az alapítvány igazgatója, és Dr. Kovács Mónika a Pedagógiai és Pszichológiai Kar egyetemi docense.

 

A Soá Alapítványt Steven Spielberg 1994-ben, a Schindler listája című film készítését követően alapította azzal a céllal, hogy holokauszt-túlélők, szemtanúk és embermentők tanúvallomásait örökítse meg videointerjúk formájában. 2006-ban az alapítvány a Dél-kaliforniai Egyetem Bölcsészettudományi Karának részévé vált USC Soá Alapítvány – Vizuális Történelmi és Oktatási Intézet (USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education) néven. A névváltoztatás az intézet kibővült célkitűzéseire is utal, melynek értelmében a szervezet az interjúkból készült oktatási anyagok használatával veszi fel a küzdelmet az előítéletek, az intolerancia és a fanatizmus ellen.

A Soá Alapítvány gyűjteményében – melynek második hazai hozzáférési pontja 2013-ban nyílt meg az Eötvös Loránd Tudományegyetemen – jelenleg közel 53 ezer videó látható, melyek a holokauszt és más genocídiumok, például a ruandai és az örmény népirtás túlélőinek és szemtanúinak vallomásait rögzítik. Teljes hozzáféréssel 1600 vallomás érhető el világszerte. Az Archívum az összesen 1 300 000 névvel, 800 000 képanyaggal, 70 000 kulcsszóval és 112 000 órányi rögzített vallomással egyike a világ legnagyobb digitális videoarchívumainak.

 

Az újonnan kialakított terem elsősorban az ismeretterjesztés, oktatás és tudományos kutatás számára biztosít platformot a Soá Alapítvány által adományozott számítógépek segítségével, esetenként tudományos konferenciák és megemlékezések helyszínéül is szolgál a jövőben.