Marczali Henrik emlékezete

Marczali Henrik (1856–1940) történész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt. Tanulmányait 1870-ben kezdte meg a Pesti Tudományegyetemen, majd azok elvégzése után előbb az egyetem gyakorló gimnáziumának (ma ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium) tanára, majd 1895-től az egyetem kinevezett rendes tanára lett.

Fontos szerepet játszott a hazai professzionális történetírás és a szakszerű történészképzés meghonosításában. Életéről és munkásságáról a Marczali Henrik Kutatócsoport kétnapos (2024. április 17–18.) konferencián emlékezett meg, amelynek nyitónapján emléktáblát avattak Marczali egykori lakhelyén, a József körút 59–61. szám alatt. A rendezvény résztvevői vezetett séta keretében tekintették meg Marczali egykori munkahelyeit, köztük az Egyetemi Könyvtárat, ahol 1875 és 1881 között a gyakorló gimnázium, majd 1886 és 1890 között a Történelmi Szeminárium működött. A konferencián Dr. Tóth Krisztina levéltárvezető Marczali Henrik egyetemi diákéveiről és tanulmányairól tartott előadást.

EKL Levéltár