Mozaikok az ELTE örökségéből – 2023. február

A hónap műtárgya Kabaréplakát

A nagybácsi. Collegiumi szomorú játék 3 felvonásban. Régi emlékeiből összeszedte Bodnár Gyuszi. Zenét fütyül hozzá Kodály úr. Prologussal súlyosbítja a Laczkó gólya.” 1904. február 16., 48x69 cm, őrzési helye: Eötvös József Collegium, TG terem.

A 2011-ben megjelent kiállításvezetőben Tóth Magdolna így ír a kabaréplakátokról: „A kabaréplakátok különleges dokumentumai a collegiumi diákéletnek. A kemény munka feszültségét oldották fel azok az időnként rabelais-i humorral átszőtt színi előadások, „kabarék”, amelyeket kezdetben BG úr február végi névnapján mutattak be a collegisták. Erre az alkalomra meghívták az egyetem professzorait is, akik sokszor váltak „áldozataivá” a vaskos diáktréfáknak, de ezen a napon tilos volt megsértődniük.”

Összeállította: Boda Attila

Forrás: Lustrum. Százéves az Eötvös Collegium Ménesi úti palotája. Kiállításvezető. Szerk. Horváth László, Budapest, 2011, 85–87.

Eötvös József Collegium